انواع شیرینی

نگهداری از انواع شیرینی ها و کیک ها

شاید برای شما هم این مسئله رخ داده باشد که قصد داشته باشید شیرینی ها یا کیک های اضافه از مهمانی را نگهداری کنید. اگر شیوه درست نگهداری از شیرینی و کیک را برای مدت زمان طولانی تر نمی دانید حتما در این مطلب با ما همراه باشید.

 

انواع شیرینی ها

شیرینی ها به دو دسته عمده شیرینی تر و شیرینی های خشک تقسیم می شوند. نگهداری از هر کدام از آنها متفاوت است. در ادامه به توضیح کامل هر کدام خواهیم پرداخت.

شیرینی تر

شیرینی تر به شیرینی هایی گفته می شود که در تهیه آنها از مقدار زیادی خامه استفاده شده است. این شیرینی ها در اثر گرما به سرعت خراب می شوند. درنتیجه باید در نگهداری از‌ آنها بیشتر دقت کرد.

 

ویژگی های شیرینی تر

 • به دلیل اینکه در شیرینی های تر از خامه و تخم مرغ استفاده شده، حتما باید این شیرینی ها داخل یخچال قرار بگیرند. این شیرینی ها دوره ماندگاری کوتاهی دارند.
 • اگر شیرینی تر بیش از ۱ یا ۲ ساعت بیرون یخچال باشند ( بستگی به دمای هوا دارد) دیگر نباید از آنها استفاده کرد.
 • زمان ماندگاری شیرینی تر داخل یخچال یک یا سه روز است.

 

شیرینی خشک

شیرینی های خشک، رطوبت کمی دارند. به همین خاطر نگهداری آنها راحت تر است. برخی از شیرینی های خشک عبارت اند از شیرینی نخودی، شیرینی زبان، شیرینی گل محمدی، شیرینی دانمارکی، شیرینی مربایی و …

ویژگی های شیرینی خشک

 • همانطور که در بخش بالا گفته شد، شیرینی های خشک به دلیل رطوبت کمتری که دارند، بیشتر از شیرینی های دیگر ماندگاری دارند.
 • شیرینی های خشک را می توان یک یا دو هفته بیرون از یخچال نگه داشت و یا آنها را به مدت یک ماه در فریزر نگهداری کرد.
 • بهتر است شیرینی خشک را به اندازه بخرید، چراکه نگهداری آن در طولانی مدت باعث اکسید شدن روغن داخل آن می شود.

 

شیوه صحیح نگهداری از انواع کیک ها و شیرینی ها

۱. نگهداری از کیک ها ساده

 • اگر قصد دارید کیک شما همچنان تازه باقی بماند می توانید یک قطعه نان را آب بزنید و همراه با کیک داخل جعبه قرار دهید و آن را داخل یخچال بگذارید. رطوبت داخل نان باعث می شود که کیک تازه بماند.
 • در صورتیکه می خواهید بیش از سه روز کیک را داخل یخچال قرار دهید، حتما آن داخل نایلون قرار دارید و هوای داخل آن را کاملا تخلیه کنید. در صورتیکه درب ظرف به خوبی بسته نشود کیک بوی یخچال را خواهد گرفت.
 • چنانچه می خواهید برای مدت طولانی کیک را تازه نگه دارید، آن را درون فویل آلومینیومی نازک بپیچید. به گونه ای که هوایی وارد آن نشود. سپس آن را داخل کیسه پلاستیکی قرار دهید و داخل فریزر بگذارید.

 

۲. نگهداری از کیک میوه ای

برای اینکه کیک میوه ای تازه بماند، چند تکه سیب را کنار کیک قرار دهید و آن را داخل یخچال بگذارید.

۳. نگهداری از کیک خامه ای

 • برای اینکه کیک خامه ای سالم بماند باید آن را داخل جعبه قرار دهید. سپس جعبه را داخل یک کیسه پلاستیک بگذارید و درب آن را محکم ببندید و داخل یخچال قرار دهید.
 • بعد از اینکه کیک های با تزیین خامه ای برش بخورد، باید روی قسمت برش خورده آن سلفون پیچید سپس داخل یخچال قرار داد تا کیک از آن قسمت خشک نشود.

۴. نگهداری از کیک های فوندانتی

برای اینکه فوندانت روی کیک خشک نشود می توانید آنها را کاور کنید و سپس داخل یخچال قرار دهید.

۵. نگهداری از شیرینی نارگیلی

شیرینی نارگیلی شدیدا خشک است. به همین خاطر شیوه نگداری از آن بسیار اهمیت دارد. اگر در محیط مرطوبی زندگی می کنید، شیرینی ها رادر ظرف در بسته قرار دهید و آنها را در دمای محیط نگهدارید.

اما اگر در محیط های خشک زندگی می کنید شیرینی را ابتدا در کیسه بگذارید و سپس آن را در ظرف در بسته بگذارید. شیرینی نارگیلی تا یک هفته ماندگاری دارد.

۶. نگهداری از بیسکوییت ها

برای تازه ماندن بیسکوییت و اینکه همچنان بافت ترد و شکننده خود را حفظ کنند بهتر است که آنها را در ظروف غیر پلاستیکی قرار داد و چند حبه قند داخل جعبه بیسکوییت قرار دهید. سپس روی ظرف را سلفون بکشید و در آن را محکم کنید.

 

۷. نحوه نگهداری از باقلوا

برای اینکه باقلوا را کوتاه مدت در یخچال نگه دارید، بهتر است آن را در کیسه نایلونی بدون منفذ قرار دهید. برای نگهداری باقلوا به مدت طولانی تر، آن را داخل کیسه بدون منفذ بگذارید و داخل فریزر قرار دهید.

نکات نهایی و پایانی درباره نگهداری شیرینیجات

 • نگهداری طولانی مدت شیرینی خشک باعث مسمومیت نمی شود. اما به دلیل اکسید شدن روغن داخل آن، می تواند در تمامی گرو های سنی، مشکلات گوارشی بوجود آورد.
 • تغییر شکل و خورد شدن شیرینی ها نیز یک نوع خرابی به حساب می آید. زمانیکه شیرینی ها را روی هم می چینید، از ورق های کاغذ روغنی برای جدا کردن آنها از همدیگر استفاده کنید. با این روش دیگر شیرینی ها خورد نمی شوند و به هم نمی چسبند.
 • زمان نگهداری از شیرینی ها توجه کنید که آن را در دمای بالا قرار ندهید و آن را از تابش خورشید دور نگه دارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *