انواع شیرینی

محبوب ترین شیرینی های ایرانی چیست؟

ایران کشوری است که مردم آن از دیرباز علاقه زیادی به شیرینی و انواع شیرینیجات داشته اند. به همین خاطر زمانیکه که به هر شهری از ایران که سفر می کنید یک یا چند شیرینی به عنوان سوغاتی این شهر خواهید یافت. در ادامه قصد داریم برخی از محبوب ترین شیرینی های ایرانی را به شما معرفی کنیم.

 

شیرینی های سنتی و معروف یزد

۱. لوز یزدی

لوز یزدی دو شکل مختلف پنج لوز و چهار لوز دارد. لوزها طعم و انواع مختلفی دارند، مانند لوز نارگیل، لوز زعفرانی، لوز پسته، لوز بادام و لوز باقلوا. که هر کدام از این لوز ها طرفداران خاص خود را دارد.

۲. نان برنجی یزد

نان برنجی علاوه بر یزد، از سوغات های کرمانشاه نیز محسوب می شود. در تهیه این شیرینی از آرد برنج استفاده می شود به همین خاطر تردی خاصی دارد. دانه های سیاه رنگ روی این شیرینی، سیاه دانه نام دارد که علاوه بر مزه خوب، خواص دارویی بسیار زیادی دارد و برای انسان مفید است.

نان برنجی در دو رنگ سفید و زرد وجود دارد که دلیل رنگ زرد آن، وجود زعفران است. البته طعم این دو نوع تفاوت چندانی با هم ندارد.

۳. قطاب یزدی

قطاب یزدی یکی از معروف ترین و محبوب ترین شیرینی های ایرانی به حساب می آید. به طوری که افراد آن را برای پذیرایی عید خود نیز تهیه می کنند. قطاب جزو شیرینی های کرمان نیز به حساب می آید. قطاب در دو نوع وجود دارد: ۱. نوع سنتی یزدی ۲. قطاب عسلی

۴. باقلوای یزد

 

باقلوا از شیرینی های محبوب کشور هایی نظیر ترکیه، یونان، قبرس، روسیه و … نیز به حساب می آید. باقلوا در شهر های قزوین و گیلان هم تهیه می شود. اما باقلوای گیلان، شکل و طعم متفاوتی نسبت به باقلوای یزد دارد. اما باقلوای قزوین شبیه باقلواهای یزد است اما اندکی از نظر طعم با هم متفاوت هستند.

۵. شیرینی حاجی بادام یزد

حاجی بادام نوعی شیرینی است که اندازه کوچکی دارد. به همین خاطر می توان آن را جایگزینی برای قند در کنار چای دانست. به دلیل وجود بادام در این شیرینی، باید گفت که خاصیت زیادی نیز دارد.

۶. کیک یزدی

کیک یزدی هایی که در تهران می بینید با کیک یزدی های شهر یزد متفاوت است. در تهیه کیک یزدی از گلاب استفاده می شود و شیرینی بیشتری به نسبت شیرینی یزدی های موجود در تهران دارد.

 

شیرینی های محبوب قزوین

۱. شیرینی پادرازی قزوین

پادرازی یکی از شیرینی های سنتی قزوین است که طعم و عطر متفاوتی نسبت به مدل های دیگر شیرینی در قزوین دارد. این شیرینی را معمولا با چای مصرف می کنند. این شیرینی در شهر های دیگر ایران نیز تولید می شود اما عطر و طعم آنها با هم متفاوت است.

در تهیه این شیرینی از تخم مرغ استفاده نمی کنند و به همین خاطر از ماندگاری بالایی برخوردار هستند.

۲. نان چایی قزوین

نون چایی نیز جزو شیرینی های معروف و از پرطرفدار ترین شیرینی ها در کنار چای است. این شیرینی شیوه پخت آسانی دارد و به همین خاطر برای افرادی که قصد دارند آن را خودشان درست کنند کار ساده ای است. نان چایی، شیرینی کمی دارد و به همین خاطر برای افراد دیابتی و کسانیکه رژیم دارند بسیار مناسب می باشد.

۳. رشته ختایی

این نوع شیرینی ورقه ای مشبک، مخصوص ماه رمضان و سفره های افطار است. اکثرا می توانید این شیرینی را در کنار زولبیا و بامیه پیدا کنید.

اسم دیگر رشته ختایی کادایف است. اگر به تبریز سفر کنید می توانید آن را در بازار صفی پیدا کنید.  در ترکیه نیز این شیرینی طرفداران زیادی دارد.

 

شیرینی های معروف کرمانشاه

۱. شیرینی شکری کرمانشاه

شیرینی شکری کرمانشاه بسیار معروف است. مردمان خود کرمانشاه از این شیرینی در وعده های غذایی خود استفاده می کنند. در شهر های دیگر ایران نیز شیرینی شکری تولید می شود اما به دلیل اینکه در کرمانشاه از روغن کرمانشاهی استفاده می شود، طعم و مزه متفاوتی با شهر های دیگر دارد.

۲. شیرینی کاک کرمانشاه

کاک در همه شهر های ایران شیرینی شناخته شده ای است. کاک در شیراز به اسم شیرینی یوخه شناخته می شود.

۳. نان برنجی کرمانشاه

اگر به کرمانشاه سفر کردید، اصلا نان برنجی را از دست ندهید. این شیرینی ساده و خوشمزه را می توانید در شهر هایی نظیر تبریز، قزوین و … را پیدا کنید. اما نان برنجی کرمانشاه اندکی با شهر های دیگر تفاوت دارد.

۴. نان خرمایی کرمانشاه

از دیگر شیرینی هایی که علاوه بر مزه بسیار عالی، بسیار مقوی هم هست نان خرمایی کرمانشاه است.

۵. کلمپه کرمانی

کلمپه مانند کلوچه است. در زمان های گذشته این شیرینی با خرمای شهر کرمان و روغن محلی بر روی آتش پخته می شد.

 

شیرینی های محبوب اصفهان

۱. گز

گز جزو قدیمی ترین و سنتی شیرینی های اصفهان محسوب می شود. گز قدمتی ۴۵۰ ساله دارد و از دوران صفویان بین ایرانیان معروف بوده است. در زمان های قدیم برای تهیه گز از عصاره درخت انگبین استفاده می شد. اما امروزه این درخت بسیار کمیاب شده است. به همین خاطر قنادی ها به مقدار کمی از این ماده در آن استفاده می کنند.

۲. پولکی یا پولی

پولکی انواع مختلفی دارن، چه از نظر ظاهری و چه از نظر طعم و مزه. در این شیرینی از مواد غذایی با ارزشی مانند زعفران، هل، پودر نارگیل، کنجد و … استفاده میشود.

 

دیگر شیرینی های معروف ایران

۱. سوهان قم

در میان ایرانیان، سوهان قم جزو معروف ترین و خوشمزه ترین شیرینی های ایرانی است. پخت و مصرف سوهان قم از زمان قاجار رواج پیدا کرده است. همچنان در قم کارگاه هایی وجود دارند که سوهان را به صورت دستی و روش های سنتی تهیه می کنند.

۲. باسلوق

باسلوق شیرینی خوشمزه ایرانی است که به عنوان دسر نیز کاربرد دارد.  این شیرینی در شهر های مراغه، اراک و ساوه تولید می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *