انواع شیرینی

شیرین کننده های شیرینی چه چیزهایی هستند؟

در این مطلب با انواع شیرین کننده های شیرینی پزی آشنا خواهیم شد. شکر ها نقش بسیار مهمی در طعم دادن به انواع کیک ها و شیرینی ها دارند. اما اینکه برای هر نوع شیرینی، چه شکری استفاده شود هم بسیار مهم و با اهمیت است.

 

شکر گرانول ( شکر نانوایی)

گرانول شکر تصفیه شده خالصی است که از نیشکر یا چغندر قند بدست می آید. این نوع شکر دارای کریستال های کوچک و یکدستی است که رایج ترین کاربرد آن، در نانوایی ها است.

شکر دانه ریز

این نوع شکر دارای کریستال های کوچک است و به سرعت حل می شود. از این نوع شکر اغلب در خمیر ها استفاده می کنند.

شکر ماسه ای

به دلیل اندازه دانه های این نوع شکر، این اسم برای آن انتخاب شده است. این شکر بلور های بزرگی دارد و اغلب برای تزیینات کاربرد دارد و استفاده می شود.

شکر مرواریدی

این نوع شکر دارای بافت درشتی است. عموما از این شکر برای تزیینات استفاده می شود.

شکر قهوه ای

شکر قهوه ای، به شکر تصفیه شده ای گفته می شود که مقداری ملاس به آن اضافه شده است. شکر قهوه ای روشن، عطر، طعم و شهد ملایمی دارد.

شکر قهوه ای تیره

این نوع شکر میزان ملاس بیشتری دارد. برای اینکه رطوبت داخل این شکر حفظ شود، آن ا درون یک ظرف که هوا وارد آن نمی شود قرار می دهند.

 

 

انواع شربت نیز گاهی برای شیرین کردن شیرینی و کیک، استفاده می شوند.

شربت ذرت

این شربت از نشاسته ذرت تولید می شود. این ماده حاوی ۱۵-۲۰٪ دکستروز (گلوکز)، آب، قند های دیگر و طعم دهنده ها است. شربت های ذرت اکثرا شفاف شده اند. شربت ذرت تیره شامل شربت تصفیه کننده، کارامل و … است. شربت ذرت در برابر تبلور مقاومت می کند. به همین خاطر در شیرینی پزی از آن استفاده می کنند.

شربت گلوکز

از این شربت برای کار های تزیینی شکری استفاده می شود.

شربت مالت

شربت مالت از جو ذرتی که جوانه زده است درست می شود. این شربت در درست کردن برخی از نان های مخمر کاربرد دارد.

عسل

رنگ عسل ها با توجه به کیفیت آنها متفاوت است. عسل نوعی شیرین کننده طبیعی است که در تهیه شیرینی و یا کیک ها از آن استفاده می کنند.

شربت افرا

این شربت، نوعی قند مایع است که از شیره غلیظ شده درخت افرا تهیه می شود. شربت افرا چندین درجه مختلف دارد. که طعم های آن از غلیظ و به شدت طعم دار تا سبک و ملایم موجود است.

آماسک

این ماده، یک شیرین کننده طبیعی و ژاپنی است. آماسک از تخمیر برنج قهوه ای شیرین بدست می آید. آماسک یک نوشیدنی زود هضم است و برای تغذیه ورزشکاران استفاده می شود. این ماده در نانوایی و پخت و پز نیز کاربرد دارد.

 

شیرین کننده های دیگری نیز برای شیرینی ها کاربرد دارد.

مالت جو

مالت جو، شیرین کننده ای سنگین و تیره رنگ است. این ماده از دانه های جو جوانه زده و خشک شده بدست می آید. این ماده به صورت مایع و یا پودری عرضه می شود. مالت جو دیر هضم است و برای تنظیم وضعیت روده مناسب است. فیبر موجود در این ماده باعث جلوگیری از یبوست می شود.

قند خرما

قند خرما، از خرما های خشک شده بدست می آید. این ماده به صورت پودری عرضه می شود. خرما یک میوه مغذی با فیبر و آنتی اکسیدان بالا است. چون قند خرما به سرعت جذب بذن می شود و انرژی از دست رفته را بر می گرداند، برای بیماران دیابتی بهتر است با محدودیت مصرف شود.

آسپارتام

آسپارتام شیرین کننده ای بسیار قوی است. قدرت شیرین کنندگی این ماده، ۲۰۰ برابر شکر است. طعم این شیرین کننده، نزدیک به طعم قند است. این شیرین کننده برای پخت و پز در دمای پایین مناسب است. همچنین می توان از آن در تهیه دسر های یخ زده و دسر های ژلاتینی استفاده کرد.

ایزومالت

ایزومالت یک شیرین کننده بدون قند است. ایزومالت یک ماده کریستالی سفید رنگ است که از ساکارز تهیه شده است. این ماده بسیار برای افراد دیابتی مناسب است و در تهیه شیرینی های رژیمی کاربرد زیادی دارد.

ساخارین

مصرف فرآورده های شیرین شده با ساخارین، برای افراد دیابتی بسیار مفید و سودمند است. علت مفید بودن این ماده برای افراد دیابتی در این است که ساخارین، مستقیم از دستگاه گوارش انسان عبور می کند اما هضم نمی شود. ساخارین هیچ کالری ندارد، اما به دلیل مزه شیرینی که دارد، میتواند باعث ترشح انسولین در انسان شود. همچنین تحقیقات نشان می دهد که ساخارین، سطح گلوکز خون را افزایش می دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *